Розширення мережі центрів ментального здоров’я: доступна допомога для кожного

Повномасштабна війна суттєво посилила потребу українців у психологічній підтримці. У відповідь на цей виклик держава формує мережу центрів ментального здоров’я. Вона доповнює уже створену упродовж останніх років систему психосоціальної підтримки на первинному рівні, повідомляє Закарпатська ОВА.

Центри ментального здоров’я (ЦМЗ) — це спеціалізовані простори, де дорослі та діти можуть отримати психосоціальну та психіатричну допомогу у безпечному середовищі та без стигматизації. Послуги у ЦМЗ надаються амбулаторно, у денному стаціонарі чи мобільною мультидисциплінарною командою за місцем проживання людини з розладами психічного здоров’я. Вони доповнюють і розширюють базовий рівень допомоги — від сімейних лікарів до шкільних психологів і центрів життєстійкості — і надають комплексну психіатричну, психотерапевтичну і психологічну допомогу у складніших випадках.

За рішенням Уряду з 1 січня 2025 року в Програмі медичних гарантій фінансується новий пакет послуг — «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального здоров’я та мобільними мультидисциплінарними командами».

Станом на 1 травня Національна служба здоров’я уклала договори на надання послуг зі 125 закладами охорони здоров’я і одним медичним університетом в структурі яких відкриті Центри ментального здоров’я. Серед цих закладів і 12 обласних дитячих лікарень. Допомогу в ЦМЗ уже отримали понад 37 000 пацієнтів. Національна служба здоров’я України на даний час виплатила понад 22,5 млн грн за надані послуги. Найбільше центрів працює у Харківській (15), Дніпропетровській (11), Києві (9), Львівській, Полтавській та Тернопільській (по 8) областях. Найчастіші причини звернення до центрів – шизофренія, тривожно-депресивні розлади, розлади аутичного спектра, ПТСР, нервозність.

Планується, що в 2025 році чисельність ЦМЗ зросте щонайменше до 200.

Які послуги надають центри ментального здоров’я?

1. Спеціалізована психіатрична допомога

  • Комплексна оцінка психічного, фізичного та соціального стану;
  • Встановлення діагнозу, призначення медикаментозного лікування та психосоціальних втручань;
  • Розробка індивідуального плану лікування та відновлення;
  • Супровід мультидисциплінарною командою (психіатр, психолог, психотерапевт, медичні та соціальні працівники тощо);
  • Взаємодія з іншими службами — соціальними, освітніми, медичними тощо.

2. Кризова допомога

  • Консультування у кризових ситуаціях;
  • Оцінка ризиків та невідкладна медична допомога;
  • Взаємодія з екстреними службами;
  • Перенаправлення до спеціалізованих кризових служб.

3. Психосоціальна підтримка

  • Надання психотерапевтичної допомоги;
  • Проведення груп підтримки, зокрема за принципом «рівний — рівному»;
  • Навчання технік самодопомоги та емоційної стійкості;
  • Підтримка для членів родин.

Звернутися по допомогу до Центрів ментального здоровʼя можуть люди з психічними розладами (наприклад, шизофренія, біполярний розлад, депресія середнього та тяжкого ступеня); ті, які переживають перший психотичний епізод або загострення хронічного психічного розладу; люди з тривалим стресом, емоційним виснаженням або скаргами на стан психічного здоров’я; родини та близькі людей, які потребують психосоціальної підтримки.

Отримати допомогу у Центрах ментального здоров’я можна самостійно — звернувшись до найближчого такого закладу або за направленням від сімейного лікаря чи іншого фахівця.

Знайти найближчий ЦМЗ можна за допомогою електронної карти НСЗУ (обравши Пакет послуг 72) або зателефонувавши за номером 1677.

ЦМЗ працюють у партнерстві з міжнародними організаціями, а їхні фахівці проходять підготовку за програмою ВООЗ та інших профільних навчальних програм. Особлива увага зосереджується на підтримці вразливих груп, зокрема тих, хто постраждав внаслідок війни.

1 травня в Україні та світі розпочався місяць обізнаності про психічне здоров’я. В Україні він триває із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com».

Сенси як теплі послання, що підтримують, зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз. Знайти «СенсоТеку. Ти як?» можна за посиланням.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я України