Грантові програми ЄС – дієвий інструмент розвитку громад Закарпаття

Під головуванням першого заступника керівника Закарпаття Василя Іванча відбулася робоча нарада щодо реалізації грантових програм ЄС у межах транскордонного співробітництва.

Участь в обговоренні взяли понад 150 представників громад, органів місцевого самоврядування, освітніх і медичних установ, агенцій розвитку та інших організацій, інформує Закарпатська ОВА.

Разом підбили перші результати впровадження проєктів за програмами Interreg VI-A NEXT 2021–2027 та зосередилися на наступних етапах у межах нових конкурсів. Також обговорили практичні питання – як залучати фінансування, з ким формувати партнерства, як заповнювати аплікаційні форми.

За словами Василя Іванча, станом на сьогодні на Закарпатті реалізуються 65 проєктів у межах перших конкурсів Interreg. Загальна сума залучених коштів – понад 35 млн євро.

Найбільше фінансування надійшло з програми «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна» – 39 проєктів майже на 16 млн євро. За програмою «Польща – Україна» реалізується 12 проєктів, ще 13 впроваджуються у партнерстві з румунськими організаціями.

Серед найактивніших заявників – УжНУ, ЄОТС «Тиса», Мукачівський прикордонний загін, ГУ ДСНС у Закарпатській області та Великоберезнянська сільська рада. У п’ятірці лідерів за обсягом залученого фінансування – рятувальники, прикордонники, Великоберезнянська громада, Обласна дитяча лікарня та УжНУ.

Під час заходу перший заступник очільника краю звернув увагу на нові можливості. До 28 липня триває прийом заявок на другий конкурс малих проєктів у межах програми «Румунія – Україна». У фокусі – соціальний розвиток і прикордонна співпраця. Сума грантів – від 250 до 800 тис. євро, загальний бюджет – понад 14 млн євро.

Окрім того, вже з 29 липня стартує конкурс малих проєктів за напрямом «Співпраця» у межах програми Interreg NEXT «Польща – Україна 2021–2027». До участі запрошують організації з шести західноукраїнських областей, включно із Закарпаттям. Бюджет кожного проєкту – від 20 до 90 тис. євро, співфінансування – до 90 %, тривалість – до 12 місяців. Підтримка надається ініціативам у сферах культури, освіти, охорони здоров’я та безпеки.

Ще одна важлива можливість – другий конкурс у межах програми «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна», оголошений нещодавно. Загальний бюджет – 28,5 млн євро. Фінансування передбачено за такими пріоритетами: «Стійкий та зелений прикордонний регіон», «Здоровий та привабливий регіон (охорона здоров’я, культура, туризм)», «Співпраця між громадами».

Кінцеві терміни подання проєктних пропозицій для малих та регулярних проєктів – до 15:00 30 листопада 2025 року, а для інфраструктурних – до 15 лютого 2026 року. Подача заявок буде відкрита через систему INTERREG+ з початку вересня.

«Програми Interreg – це дієвий інструмент розвитку громад і покращення життя людей. Закликаю громади, установи, освітні та медичні заклади активно долучатися до цих можливостей. Ми зі свого боку забезпечимо методичну підтримку і супровід на всіх етапах», – підкреслив Василь Іванчо.