Горінчівська громада планує краще майбутнє за підтримки проєкту USAID «ГОВЕРЛА»
Чи варто планувати майбутнє, коли в країні триває війна? Експерти одностайно відповідають: так! Комплексний план просторового розвитку стане орієнтиром для Горінчівської територіальної громади в цьому процесі, адже документ дозволить визначити пріоритети розвитку та планувати зростання вже сьогодні.
Вже майже два роки Горінчівська громада, за підтримки проєкту USAID «ГОВЕРЛА», разом із 16 іншими українськими громадами працює над розробкою комплексного плану просторового розвитку.
Мешканці громади хочуть бачити свою територію успішною, комфортною для проживання, з процвітаючим бізнесом і збереженим довкіллям. Комплексний план просторового розвитку – це своєрідний компас, що вказує напрямок до цих цілей. Це водночас і містобудівна, і землевпорядна документація, а також інструмент для досягнення Цілей сталого розвитку.
З 1 січня 2025 року комплексний план просторового розвитку стане обов’язковим містобудівним документом для громад. Просторове планування допоможе громадам стати стійкими до майбутніх викликів, ефективно використовувати ресурси та залучати інвестиції для розвитку територій.
Цій темі був присвячений масштабний форум у Луцьку, який об’єднав понад 400 представників громад, Верховної Ради, Міністерства розвитку громад та територій, а також архітекторів і урбаністів.
Під час заходу громади ділилися своїми досягненнями в просторовому плануванні. Зокрема, Горінчівська громада розповіла про досвід залучення максимальної кількості мешканців для подання пропозицій до комплексного плану.
«Працюючи над комплексним планом, ми поділили нашу громаду на сектори й визначили, де може розвиватися туризм і рекреація, промисловість і сільське господарство, житлова забудова та інфраструктура для поводження з твердими побутовими відходами. Комплексний план допоможе нам реалізувати нове бачення громади, а інвестор отримає чіткі правила і знатиме, в якій галузі можна реалізувати свої проєкти», – зазначив Михайло Калинич, Горінчівський сільський голова.
Наразі, поки громада не має комплексного плану, інвестору доводиться розробляти цілу низку документів для оцінки потенціалу територій, що займає багато часу та вимагає значних фінансових витрат. Зазвичай інвестори не хочуть чекати кілька років, щоб розпочати свій проєкт. Комплексний план надає законодавче підґрунтя з детальним описом територій. Ця документація визначає чіткі правила для інвесторів: де можна будувати підприємства, а де це неможливо через рішення громади зберегти природні ресурси.
Завдяки комплексному плану мешканці можуть бути впевнені, що зі зміною влади на місці їхнього будинку чи зони відпочинку не з’явиться, наприклад, сміттєспалювальний завод. Документація гарантує, що території використовуватимуться за затвердженим призначенням.