Павло Тесличко: про благоустрій Хуста, реорганізацію ЖКГ та можливості розвитку громади

Благоустрій міста – це важлива складова для комфортного життя мешканців громади та візитна картка для гостей краю. На цю тему редакції «Вісника Хустщини» вдалося поспілкуватися із Павлом Тесличком – заступником міського голови з питань діяльності виконавчої влади Хустської міської ради.

– Доброго дня, Павле Івановичу! Враховуючи те, що заступників міського голови є декілька, розкажіть про свої прямі обовʼязки на цій посаді?  

– На березневій сесії депутатами прийнято рішення призначити мене на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчої влади Хустської міської ради. Відповідно до розподілу функціональних обовʼязків, до моїх повноважень входить управління житлово-комунальним господарством. У зоні моєї відповідальності діяльність таких комунальних підприємств як: «Реклама-Хуст», «Дозвілля», «Еко-Хуст», «Бюро ритуальних послуг», «Муніципальна варта», «Полігон», а також відділ з питань контролю за паркуванням транспортних засобів і відділ з питань діяльності правоохоронних органів, мобілізаційної роботи та надзвичайних ситуацій. Основну частину моїх обовʼязків становить сектор житлово-комунального господарства, крім міського водоканалу та КП «Хусттепло».

– Які основні завдання роботи ЖКГ міста? 

– Основне комунальне підприємство – це «Реклама-Хуст», яке забезпечує належному стані благоустрій нашого міста: прибирання вулиць, ремонт доріг, обслуговування зелених зон і т. д. Комунальне підприємство «Дозвілля» обслуговує наш місцевий парк, Замкову гору та ще декілька зелених зон по місту. У комунальне підприємство «Еко-Хуст» входить відповідальність за обслуговування камер відеоспостереження. За збирання та захоронення твердих побутових відходів відповідає комунальне підприємство «Полігон». «Муніципальна варта» забезпечує дотримання жителями громади правил благоустрою та притягнення їх до адміністративної відповідальності у випадку порушення. «Бюро ритуальних послуг» обслуговує міське кладовище.

– Розкажіть про реорганізацію ЖКГ, яка триває з червня. Від чогось можливо довелося відмовитися, а щось, навпаки, запровадити?

– Зараз детально вивчаємо роботу кожного підприємства. Є деякі установи, які закріпили за собою обʼємний спектр послуг, є ті, які не до кінця виконують свої функціональні обовʼязки або ж дублюють їх. Ми прийняли рішення приєднати до основного комунального підприємства «Реклама Хуст» два підприємства: «Дозвілля», «Еко-Хуст», – які по функціях схожі між собою і створити одне ефективне комунальне підприємство, яке буде обслуговувати потреби громади у сфері благоустрою. Завдяки такій реорганізації, маємо на меті оптимізувати штатний розпис і попередньо зекономити від 2 до 2,5 млн грн. Ці кошти плануються використати на розвиток матеріально-технічної бази підприємства, що дасть можливість вирішити більшу кількість нагальних потреб громади, в першу чергу потреби наших старостинських округів, а також, дасть можливість збільшити кількість платних послуг, які надаватиме наше комунальне підприємство і відповідно робити його більш незалежним від міського бюджету.

Реорганізоване підприємство передбачає внутрішній поділ на дві бригади. Одна займається виключно зеленими зонами, інша – дорожніми питаннями. 

– Які роботи у сфері ЖКГ майже щодня відбуваються у громаді?

– Щодня – це прибирання основних вулиць міста двірниками та збір сміття. Щотижня директор КП приносить графік планових робіт по місту, де розписаний детально кожен день, до прикладу: вивіз сміття, прочистка дощоприймачів, мийка доріг, відновлення дорожнього покриття бруківки і т. д.

– Розкажіть про співпрацю із ОСББ. Як плануєте працювати з багатоквартирними будинками? Які можливості мають ОСББ?

– Ми зустрічалися із представниками ОСББ, де обговорювали нагальні потреби жителів. На жаль, з ними не комунікували стільки, скільки цього реально потрібно, тому проблем є вдосталь, і ми їх вивчаємо. Також ми наголошували на тому, що будинок повинен бути на балансі ОСББ, щоб у майбутньому претендувати на участь у грантових проєктах, яких, до речі, є досить багато. 

Голова асоціації ОСББ м. Хуст провів зустріч з нами та залучив представників американського фонду, які готові надавати кошти для проведення поточних робіт по багатоквартирним будинкам. Зокрема подали на розгляд 15 будинків міста Хуст, якщо погодять – будемо підписувати меморандум про співпрацю та вирішувати питання щодо співфінансування таких проєктів. 

– Це чудово, що можлива підтримка від інших країн. Можливо, є ще грантові пропозиції, про які Ви б хотіли розповісти ?

– Як анонсувалось раніше, за сприяння Закарпатської обласної державної адміністрація, Хустська громада отримає грант на понад 1 млн. євро у межах Програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT Польща – Україна 2021 – 2027. Так, під час робочого відрядження до Польщі, 22.10.2024 було підписано партнерську угоду між Хустською міською радою та ґміною Лєско щодо реалізації спільного проєкту «Охорона водних ресурсів через розвиток каналізаційної інфраструктури як спільний виклик у боротьбі за чисте довкілля». 

В рамках даного проєкту, планується провести наступні роботи в місті Хуст:

  • реконструкція каналізаційної мережі по вулицях Карпатської України, Івана Губаля-Небесної Сотні;
  • будівництво каналізаційної мережі по вулицях: Коцюбинського, Котляревського, Тиводара Легоцького, Івана Смереки, академіка Ерделі, Жана Роша (Чехова) та Вʼячеслава Чорновола (Чайковського);
  • капітальний ремонт головної каналізаційної насосної станції по вулиці Томаша Масарика.

Термін реалізації цього проекту два роки з моменту підписання угоди. Перші роботи плануємо розпочати вже навесні 2025 року.

– Одним із болючих питань громади є вивезення твердих побутових відходів. Чи плануються зміни у цьому напрямку?

– Так, ми шукаємо земельну ділянку у межах територіальної громади для місцерозташування сучасного та екологічного сміттєпереробного заводу. Це дасть можливість закрити потреби по вивезенню та збиранню твердих побутових відходів всієї громади. Також плануємо з ТОВ «АВЕ» спільний проєкт по розміщенню у межах міста сортувального острівка, де буде відбуватися сортування сміття, адже така ініціатива допоможе покращити ситуацію зі сміттям в цілому.

Владислава КАЛИНИЧ