Карпатський біосферний заповідник та нацпарки – унікальні природні території краю
Карпатський біосферний заповідник
Карпатський біосферний заповідник – одна з найбільших та найвідоміших установ природно-заповідного фонду в Україні. Розташований у межах Рахівського, Тячівського, Хустського та Берегівського районів Закарпатської області та складається з 8 територіально ізольованих масивів. У Карпатському біосферному заповіднику – все ландшафтне і біологічне різноманіття Українських Карпат: від передгір’я до субальпійських та альпійських лук (180-2061 м над рівнем моря). Найвища вершина України гора Говерла, (2061 м над рівнем моря), легендарні Близниці, високогірні озера, географічний Центр Європи, Долина нарцисів, всесвітньо відомі букові праліси, найбільша карстова печера Українських Карпат Романія (Дружба) – це лише частина унікальних принад Карпатського біосферного заповідника. Найвисокогірніше озеро України Бребенескул розташувалося в улоговині вершин Ґутин-Томнатик (2016 м н.р.м.) та Бребенескул (2035 м н.р.м.) на Чорногірському хребті. Скидають свої кришталево чисті води зі флішових скель гірські водоспади Труфанець, Ялинський, Лихий.
Карпатський біосферний заповідник входить до світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. А букові праліси Карпат – перший природний об’єкт України, що у 2007 році був внесений до списку Світової природної спадщини ЮНЕСКО. Майже 90 відсотків територiї заповiдника – переважно пралiси. Тут охороняється понад тисячу видiв вищих судинних рослин, 64 види ссавцiв, 173 види птахiв, 9 видiв плазунiв, 13 земноводних, 23 види риб, понад 10000 видiв безхребетних тварин. Охороняються популяції ведмедя, рисі, вовка та інших лісових звірів. Найкраще збереженi карпатськi екосистеми, якi слугують домівкою для багатьох рiдкiсних і зникаючих видiв рослин i тварин. У заповiднику зустрічаються 64 види рослин i 72 види тварин, занесених до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи i України, а також до Європейського Червоного списку. Тисячі туристів відкривають для себе неповторну красу гармонійного співіснування у природі. Звісно, так, щоб не зашкодити природі, дозволеними стежками.
Національний природний парк «Синевир»
Народження національного природного парку «Синевир» пов’язане з унікальним за своєю красою гірським озером під небесами з однойменною назвою. Національний природний парк «Синевир» створений у 1989 році. Загальна площа парку – 43081,8 га. Парк вдало розташувався в самісінькому серці Українських Карпат. Серед особливо цінного біологічного різноманіття тут виявлено 160 видів рослин й тварин Червоної книги України (2024 р.). Територія парку є міграційним коридором та осередком проживання великих карпатських хижаків, таких як бурий ведмідь, вовк, рись. Найвідомішим у національному парку є озеро Синевир – одне із семи природних чудес України. Це найбільше озеро природного походження в Українських Карпатах. Озеро Синевир – це чарівна природа, національний символ Українських Карпат та візитівка Закарпаття. Воно є невеликим, але найбільшим в Українських Карпатах. Знаходиться на висоті 989 м над рівнем моря, утворилося 10-11 тис. років тому в післяльодовиковий період, глибина – від 10 до 22 метрів. Озеро розкинулось серед ялинового лісу та живиться трьома гірськими потічками і підземними водами. Не менш красивим куточком парку є невеликий водоспад в урочищі Рабачинка під назвою Білий Звір.
У 2011 р. тут було створено реабілітаційний центр бурих ведмедів, де здійснюється реабілітація звірів цього виду, які зазнали жорстокого поводження у неволі. У 2017 році в урочищі Квасовець біля с. Колочава відкрито реабілітаційний центр хижих птахів «Сапсан», завдяки якому пройшли реабілітацію та повернулися на волю 30 птахів. У 2024 році створено новий реабілітаційний центр оленя благородного, козулі європейської та рисі євразійської «Квасовець».
Ужанський національний природний парк
Створений у 1999 році, Ужанський національний природний парк є невід’ємною складовою першого у світі трилатерального польсько-словацько-українського Міжнародного біосферного резервату «Східні Карпати», який включено до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Парк розкинувся на прикордонні з Польщею та Словаччиною і є членом Європейської федерації природно-заповідних територій «Європарк». Його загальна площа – 39159 га у верхів’ях р. Уж на північний схід до Ужоцького перевалу (889 м н.р.м.). Ідея створення парку має майже вікову історію. У 1908 році під впливом учених, екологів та краєзнавців на території сучасного парку для охорони природних багатств було створено резервати «Стужиця», площею 331,8 га, і «Тиха», площею 14,9 га.
Найбільші вершини Ужанського парку (із Заходу на Схід) – Стінка (1092 м), Кременець (1214 м), Мала Равка (1303 м), Канчова (1111 м), Черемха (1133 м), Велика Семенівка (1091 м), Розсипанець (1107 м), Кінчик (1251 м), Ополонок (1133 м). Найвища вершина на території парку – гора Кінчик Буковський (1251 м). Вона знаходиться на українсько-польському кордоні в північно-східній частині парку. Гора Кременець (1221 м) – на її вершині сходяться кордони трьох країн (України, Польщі, Словаччини), а схили вкриті буковими пралісами, які включені в перелік Світової спадщини ЮНЕСКО.
На території парку зустрічається до 900 видів вищих судинних рослин, понад 300 лишайників, 143 мохоподібних, 58 видів грибів та 164 види водоростей. До Червоного списку Закарпаття занесено 31 вид судинних рослин. 52 види вищих рослин, 5 видів водоростей та 21 вид лишайників включено до Червоної книги України, чотири види – до Міжнародного Червоного списку. На території парку зростають понад 200 видів цінних лікарських рослини, а 43 види включено до Червоної книги України. Також на території парку зустрічається 519 видів тварин, з яких 65 занесено до Червоної книги України, а 27 видів – до Європейського Червоного списку. Активно розвивається зелений туризм, вживаються заходи для відкриття піших транскордонних переходів з Польщею та Словаччиною, відновлено 17 давніх туристичних маршрутів, створено 7 нових екологічних стежок. У гірських селах збереглися традиційні побут, ремесла, культура, кухня. У зимовий період для любителів гірськолижного відпочинку відчиняє двері гірськолижний курорт «Красія».
Національний природний парк «Зачарований край»
Національний природний парк «Зачарований край» створений у 2009 році на території Хустського району Закарпатської області. Загальна площа – 6101 га. Основний вид діяльності – збереження, відтворення та ефективне використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення. Ліси займають 87,5% паркової території. 160 видів рослин й тварин занесено до Червоної книги України. На території геологічного заказника Національного природного парку «Зачарований край» «Зачарована долина» мешкає 1500 видів тварин, з яких до Червоної книги України занесено 38 видів. Серед рідкісних тварин тут водяться карпатський благородний олень, сарна, бурий ведмідь, свиня дика, борсук, рись, лісовий кіт.
Тут розташована більша частина водозбірної території річки Боржава – однієї з приток Тиси (найбільшої річки Закарпаття). Значні площі займають водно-болотні угіддя, сфагнове болото «Чорне Багно», де зростають рідкісні рослини, багате біологічне різноманіття, збереглися внесені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО букові праліси, в результаті водно-повітряних ерозій виникли оригінальні кам’яні утвори, висотою до 100 м.
«Зачарований край» – дійсно чарівне, сповнене позитивної енергетики місце. Тут збереглися і букові праліси, вік яких майже 180 років, вони не зазнали істотного втручання людини. У переліку «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» Україна представлена 9-ма кластерами, два з яких – у національному природному парку «Зачарований край», а саме Іршавка – 93,94 га та Великий Діл – 1164,16 га. Фауна пралісів є типовою для Українських Карпат. Тут можна побачити козуль, кабанів, зайців, лисиць. Часто зустрічається саламандра плямиста ‒ червонокнижний вид. Науковці парку фіксували кота лісового, вовка.