Багатодітна сім’я: правовий статус, пільги та соціальні гарантії

Набуття родиною статусу багатодітної надає їй право на отримання допомоги від держави. Про те, які сім’ї є багатодітними та на які пільги й виплати вони мають право, роз’яснила головний спеціаліст з питань сімейної політики управління соціального захисту населення виконавчого комітету Хустської міської ради Ольга Гичка.

Ольго Юріївно, що означає статус багатодітної сім’ї?

Багатодітна сім’я це сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей. Це стосується і випадків, коли один або обидва з членів подружжя мають дітей, народжених у попередніх шлюбах, але діти проживають разом з ними в новій сім’ї. Багатодітною сім’єю також вважається один батько або мати, які проживають разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховують. До складу багатодітної сім’ї також включаються діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Скільки наразі багатодітних сімей проживає у Хустській  громаді?

Станом на жовтень 2024 року на обліку в Хустській міській територіальній громаді перебуває 2752 багатодітні сім’ї, яким надано статус батьків багатодітної сім’ї, та 5679 дітей мають статус дитини з багатодітної сім’ї.

Як оформити статус багатодітної родини та отримати посвідчення? 

Підтвердженням статусу багатодітної сім’ї або дитини з багатодітної сім’ї є відповідне посвідчення. Видається воно безоплатно, строк дії визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї. Дітям з багатодітної сім’ї посвідчення видається при досягненні 6 років.

Для отримання посвідчення багатодітної родини потрібно звернутися до ЦНАПу з наступним переліком документів: заява одного з батьків для оформлення посвідчення (надається адміністратором ЦНАПу); оригінали та копії паспортів кожного з батьків; оригінали та копії ідентифікаційних кодів батьків та дітей; витяги про реєстрацію місця проживання; оригінал та копія свідоцтва про шлюб батьків; копія посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах; копії свідоцтв про народження дітей. У разі народження дитини за межами України: свідоцтво про народження дитини з нотаріально засвідченим перекладом на українську мову та довідка про набуття громадянства України; довідка про зареєстрованих осіб за місцем проживання; фотокартки батьків розміром 30х40 мм та фотокартки дітей 30х40 мм ( від 6 до 18 років ) по 2 шт; акт про фактичне місце проживання в разі різної реєстрації місця проживання батьків; довідка із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання).

Які пільги передбачені багатодітній сім’ї?

Родини, які належать до багатодітних та мають відповідно підтверджений статус, можуть розраховувати на певні пільги від держави. Це, зокрема, 50% знижка на оплату за користування житлом (квартплата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю); 50% знижки на оплату за користування комунальними послугами (газ, електроенергія та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю; 50% знижка на вартість палива, у тому числі рідкого, у межах норм, визначених законодавством, у разі, якщо відповідні будинки не мають центрального опалення; позачергове встановлення квартирних телефонів абонентська плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів.

Для призначення пільги обов’язково враховується розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї за попередні шість місяців (розрахунок на одного члена сім’ї), який не повинен перевищувати величини доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги.

Які пільги передбачено дітям з багатодітних сімей?

Дітям із багатодітних сімей надаються такі пільги: безоплатне отримання медикаментів за рецептом лікаря; щорічне медичне обстеження; безоплатний проїзд громадським транспортом, зокрема міжміськими маршрутами (крім таксі); безоплатне оздоровлення та відпочинок; соціальна стипендія студентам з багатодітних сімей; 50% знижки або звільнення від оплати за перебування й харчування дітей у дитячих садках та яслах (залежно від доходу сім’ї); безоплатне здобуття позашкільної освіти.

Варто пам’ятати, що виплата допомоги на дітей з багатодітних родин може припинятися з таких причин:

  • позбавлення отримувача допомоги батьківських прав або відібрання дитини в нього без позбавлення батьківських прав;
  • відмова отримувача допомоги від виховання дитини;
  • нецільове використання коштів та нестворення належних умов для утримання дитини;
  • влаштування дитини на повне державне утримання;
  • зарахування дитини на цілодобове перебування до інтернату (пансіону) закладу загальної середньої освіти (за винятком спеціальних закладів освіти, закладів освіти III ступеня, ліцеїв, що забезпечують здобуття профільної середньої освіти, та випадків, коли батьки сплачують повну вартість утримання дитини в закладі);
  • перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
  • втрати статусу багатодітної сім’ї;
  • смерть дитини чи смерть отримувача допомоги.